Kuzey Norveç | Tromsø Şehri, Bodø, Nordland | Drone 4k videosu | Kuzey Norveç ne görmeli

23 İzlenme
Published
Kuzey Norveç'e seyahat edin. Bu video incelemesi, Norveç krallığının en kuzey bölgesini anlatıyor. Video, izleyicilerin uçsuz bucaksız ve çeşitli manzaraları kuş bakışı görebilmesi için drone kullanılarak 4k çözünürlükte çekildi.

Genel bilgi
Norveç'in Finlandiya, Rusya, İsveç ve Orta Norveç ile komşu bölgelerinden biridir. Kendi topraklarında sadece 482 bin kişi yaşıyor. Bölgenin küçük gelişimi, muhtemelen ülkenin bu kısmına "gece yarısı güneşinin ülkesi" ve "kuzey ışıklarının ülkesi" denildiği için oldukça sert iklimden kaynaklanmaktadır.

Başkent
Bölgenin başkenti, Kuzey Norveç'te 50.000'den fazla nüfusa sahip birkaç şehirden biri olan Tromsø şehridir.

İklim
Bölge topraklarında iki iklim bölgesi vardır: uzak kuzeyde, yarı arktik yaygın ve ılıman okyanusun geri kalanında. Kuzey Atlantik akıntısı sayesinde bu bölgede kışlar yumuşar. Ocak ayında ortalama sıcaklık -5 santigrat dereceye ulaşır. Karlı ve ılıman kışlara rağmen yaz aylarında sıcaklık nadiren 10-12 derecenin üzerine çıkar.

Doğa
Bölge, insan etkisinden etkilenmemiş doğal manzaraları ve manzaraları ile gerçekten büyüleyici olabilir. Burada hem bitki örtüsüyle büyümüş yeşil ovaları hem de fiyortların kestiği keskin kayaları bulabilirsiniz. Çok sayıda plajda özellikle güzel yerler bulunabilir.

Ana şehirler: Tromsø, Bodø, Nordland
Tromsø, Tromsø adasında bulunur ve anakaraya uzun bir köprü ile bağlıdır. Cesur, hatta sert doğasını yüksek eğitim ve kültür düzeyiyle birleştirerek Avrupa'da "Kuzeyin Paris'i" olarak bilinir.
Bodø kasabası daha önce sadece Lofontaine Adaları yolunda bir geçiş noktasıydı. Şimdi kendi kültürel değeri olan oldukça gelişmiş bir yerleşim yeridir. Bununla birlikte, en önemli varlığı, topraklarında bulunan ve binlerce iğne yapraklı bitki ve kuş türü için bir yaşam alanı haline gelen 17 rezerv olarak kabul edilebilir. Şehir, Lofonten Adaları da dahil olmak üzere İskandinav Yarımadası'nın kuzeybatı kıyısı boyunca uzanan Nordland bölgesinin (Norveç'te idari-bölgesel birim olarak adlandırılır) idari merkezidir. Bu ilçe, krallığın yoğun nüfuslu bölgelerinden çok uzakta, bu da onu Norveç'in en temiz bölgesi yapıyor.

Ne görmek
Tromsø'dayken Polar Park'ta yürüyüş yapmaya değer. Dünyanın en kuzeyindeki parkın topraklarında çok sayıda kutup hayvanı yaşıyor. Aynı şehirde, önümüzdeki yıl için temiz havayı "soluyabileceğiniz" dünyanın en kuzeyindeki Botanik Bahçesi de bulunuyor. 400 metreyi aşan bir yükseklikten manzara sunan Storsteinen Dağı'nın zirvesine teleferiğe binerek şehrin panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz.
Kuzey Kutup Dairesi'nin ötesinde tropik plajlar bulmak imkansız olsa da, gerçekten bir cennet adası var - Vesterålen takımadalarında bulunan Andeia adası. Manzaraları hiçbir şekilde Hawai Adaları'ndan aşağı değildir ve eğlence, sahil boyunca rahatlatıcı yürüyüşler, doğa yürüyüşü ve bisiklet sürmeyi içerir.
Vesterålen takımadaları, balinalar için favori bir yaşam alanıdır. Turistler için özel olarak donatılmış kayaların üzerinde oturup deniz yüzeyinden büyümelerini izleyebilirsiniz. Oradan yeşil soğan ve bembeyaz kumsalların manzarası açılıyor.
Kuzey Norveç'e bir gezi Eylül ayının sonundan Mart ayına kadar olan bir döneme denk gelirse, hemen hemen her turist kuzey ışıklarını izlemeyi hayal eder. Svalbard takımadalarında, cam çatılı odaların ziyaretçilere kiralandığı Longyearbyen yerleşim yeri var. Bu, bu doğa olayını gözlemlemenin en rahat yollarından biridir.
Narvik, en uç kayak pistlerinden bazılarına sahiptir. Bu şehrin limanında kışın buzlanma olmadığı için balık tutkunlarının da ilgisini çekiyor.

gezilecek yerler
İlgi çekici yerlerin çoğu başkentinde yoğunlaşmıştır - Tromsø şehri. Tarihi kısımda, ana cadde Storgata boyunca yürüyebilir, limanın güzel manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz pazar meydanı Stortorget'e yürüyebilirsiniz.
Arktik Katedrali, yüzyılın ortalarından kalma bir Art Nouveau binasıdır. Eşsiz vitray pencereler sayesinde dışarıdan bir buzdağına benziyor. Yaz aylarında meydanında konserler düzenlenmektedir.
Dünyanın en kuzeyindeki Katolik kilisesine Kutsal Bakire Meryem Katedrali denir.

#Norveç
Kategori
Doğa fotoğrafı
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.